Mount Nemrut: The Secrets Of The Commagene Kingdom

The haunting sculptures overlooking Mount Nemrut are some of the most magnificent that you'll find anywhere in the world. Giant heads built in the 1st century B.C. under the Commagene Kingdom look out over an incredible sunrise and sunset every day. These massive sculptures are like just about nowhere else in the world, weighing at 6 tons and are a full 10 meters tall.

Fakat bu gizemli heykeller nereden geliyor? Kommagene Krallığı nedir? Kral Antiochus I Theos kimdi? Neden inşa edildiler? Hangi amaca hizmet ediyorlar? Ve neden bu noktada? Tarihin kalıntılarını haiz olan ve hafızadan yok eden tarihteki birkaç örnekten biri, bu yüzden rekoru düzeltmek ve bu toprakların tarihini yeniden keşfetmek bize kalmış.

Kommagene Krallığı neydi?

Bu krallık, aslında eski Roma ile İran arasında tampon bir devlet görevi gören eski bir Ermeni krallığıydı. Aslında, Kommagene kralları, Darius I Persia’dan soy olduğunu iddia etti.

Başkenti, neredeyse hiçbir şeyin kalmadığı büyük Samosata şehriydi. Nemrut Dağı’nın dibindeki vadi muhtemelen şehir için uygun bir yer. Gördüğünüz gibi, krallığın bilinen tarihi bile tarihte biraz örtülüdür, ancak krallığın Roma imparatoru Tiberius tarafından fethedildiği 17 yılına kadar nispeten bağımsız kaldığı tahmin edilmektedir. İmparator Vespasian tarafından Roma İmparatorluğu’na bir kez ve MS 72’de dahil edilmeden önce birkaç on yıl boyunca bağımsızlığını yeniden kazanmıştır.

Krallığın kralları son derece güçlü ve zengin görünmektedir ve kesinlikle heykeller ve Nemrut Dağı bununla konuşmaktadır.

Bekle, peki heykeller tam olarak nedir?

The sculptures were built by King Antiochus I Theos of Commmagene as a tomb-sanctuary for himself. The sculptures are of himself, of himself, two lions, two eagles and various Greek, Armenian, and Medes gods, such as Zeus-Aramazd or Oromasdes (associated with Zoroastrian god Ahura Mazda), Hercules-Vahagn, Tyche-Bakht, and Apollo-Mihr-Mithras.

The sculptures themselves show the “East meets West” nature of the kingdom, as the facial features are Greek but the clothing they’re wearing is decidedly more Eastern. They are no longer standing in their original positions, but the scattered effect of the sculpture’s current positions is almost more jarring than if they were neatly in a row as they almost certainly were originally intended.

The site as a whole is massive, with a 49-meter-tall tumulus on site (mound of earth and stones raised over tombs).

Bulunduğu yer

Nemrut Dağı’na en yakın büyük şehir Adıyaman olarak adlandırılır, ancak muhtemelen Gaziantep uçmaya çalıştığınız yerdir. Araba sürün ve heykeller üzerinde günbatımını ve özel gün batımı kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Büyük heykeller şafağın kırmızı ışığında yıkanırken, tarihin harikasına ve bu topraklar üzerindeki geçen imparatorluklara yansıyın.

Araba ile buraya gelmek muhtemelen en kolay olanıdır, ancak hem tur otobüsleri hem de sizi her yere götüren yerel “Dolmuşlar” köyü vardır.